Ana Sayfa / Karadeniz Bölgesi / Karadeniz Mağaraları / Cehennemağzı Mağarası

 
Cehennemağzı Mağarası - Zonguldak

 

Karadeniz Ereğli' nin eskiden Ayazma olarak bilinen İnönü Mahallesindedir.

Cehennemağzı Mağaraları 3 Adet olarak gözümüzün önüne gelmektedir.
Kilise Mağarası
Cehennem Ağzı(Koca Yusuf)Mağarası
Ayazma Mağarası

Kilise Mağarası
Doğal bir mağara olup, Kısmen kayaların yontulmasıyla düzleştirilmiş Roma ve Bizans dönemlerinde(M.Ö. 30 – M.S. 1453) İbadet yapmak için kilise olarak kullanılmıştır. Tabanda geometrik ve bitkisel desenli, mozaik bulunmakta. Zaman içinde tahrip olan mozaik günümüzde kısmen korunmaktadır. Mağaranın sağ tarafında Lahit Koymak için bir Riş yapılmış. Kaynaklara göre burada Aziz Nikolasın Lahitinin olması gerekmektedir. Ancak günümüzde sadece yeri mevcuttur. Mağara içerisinde Roma ve Bizans Dönemine ait Taş eserler ve Duvarlarda Mum yakmak için bir Nişler mevcuttur. Mağaranın dışında Bizans Döneminde yapılmış Kesme Taş ve Tuğladan ibaret bir Duvar bulunmaktadır.

Cehennemağzı (Koca Yusuf) Mağarası
Mitolojiye göre M.Ö. 1200’lerde Efsanevi Argonot Seferi sırasında buraya gelen Heracles Kral Eurystneus’un kendisine verdiği 12 Adet görevden en zor olanını bu mağarada gerçekleştirilmiştir. Heracles buraya girerek Hades’in ülkesine(Cehenneme)gitmiş Kral Eurystneus’un isteği üzerine Hades’in Cehennemi bekleyen 3 başlı Köpeği Kerberosu burada yeryüzüne çıkartmıştır.

Ayazma Mağarası
Büyük ve Doğal bir mağara olup, Tavanı Çapa ve El baltası ile düzeltilmiş olmalıdır. Mağaranın batısında büyük bir Gölet bulunmaktadır. Roma ve Bizans Döneminde kullanılan mağaranın suyu kutsal sayıldığından Ayazma adını almıştır. Muhtemelen dinsel Törenlerin yapılması için kullanılmıştır.

Hıristiyanlığın Anadolu'da yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde eski adıyla Heracleia Pontike bugünkü adıyla Karadeniz Ereğli topraklarında Aziz Nikolas bu dini yaymaya başlamıştır...
Bu nedenden dolayı antik yunanda Hıristiyanlığın ilk yayılmaya başladığı topraklardan burası bahsedilmektedir..
Dönemde Heracleia yönetimini elinde bulunduran Romalılar Hıristiyan halka zulüm etmekte ve dinlerini yaşamaya izin vermemektedir..Bu mağaralarda gizlice dinsel törenlerin düzenlendiği ve yayılmaya çalışıldığı bilinmektedir.

Aynı zamanda antik yunanın efsane kahramanı Heraclianın, bu mağaranın bekçisi olduğu söylenen (ölüler ülkesi) üç başlı köpek Kerberosu burada yeryüzüne çıkartarak yakaladığı rivayet edilmektedir.. Mitolojiye göre M.Ö.1200'lerde efsanevi Argonot seferi sırasında buraya gelen Heracles Latincesi Hercules) kral Eurystheus'un kendisine verdiği 12 adet görevden en zor olanını bu mağarada gerçekleştirmiştir. Heracles mağaraya girerek tanrı Hades'in(Cehennem Tanrısı) ülkesine gitmiş ve kralın isteği üzerine Tanrı Hades'in cehennemi bekleyen 3 başlı köpeği Kerberos'u yeryüzüne çıkarmıştır.Mitolojiye göre civarda bulunan akonit bitkisi(haşhaş) kerberos'un yeryüzüne çıktığında mağara önünde havlaması neticesinde ağzından çıkan köpüklerle oluşmuştur.

Heracles kral Eurystheus'un kendisine verdiği bu görevi burada gerçekleştirdiği ve Karadeniz Ereğlisi o dönemdeki yerel halkı olan Mariandynler'i zorba yöneticiler olan Tiranların elinden kurtardığı için Mariandynler burada Heracles'e bir şükran ifadesi olarak Heracles adını vermiştir. Daha sonraki dönemlerde burayı Heracles anısına konan diğer şehir isimlerinden ayırmak için buraya Heracleia Pontika(Karadeniz Ereğlisi) adı verilmiştir.

Dar bir geçitten mağaraya inilmekte içeride derin bir su kütlesi-tavanda evrimini tamamlamış sarkıtlar bulunmaktadır.Mağara içerisinde ilerledikçe sağ tarafta muhtemelen ani baskınlarda kaçmak için yapılmış bir geçit mevcuttur.Sol taraf köşede ise zamanında var olan bir duvar freskinin izleri görülmektedir. Buraya aynı zamanda Heracles ve Kocayusuf Mağaraları da denmektedir.

 

 
Foto Galeri
 

Daha Büyük Görüntüle
 
 
 
 

Ana Sayfa  -  İletişim  -  Yasal Uyarı

 
Türkiye Rehberi
Anadolu'da İlk Yerleşimler
Medeniyetler
Antik Kentler
Müzeler
UNESCO Dünya Mirası Listesi
Milli Parklar
Geleneksel Mutfak
Gezi Rehberi
Karadeniz Bölgesi
Marmara Bölgesi
Ege Bölgesi
Akdeniz Bölgesi
İç Anadolu Bölgesi
Doğu Anadolu Bölgesi
Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Turizm

Turizm Çeşitliliği
Turizm Fuarları
Festival ve Etkinlikler
 
 
 
 

Pratik Bilgiler

Acil Telefonlar - İl Kodları
Ülke Telefon Kodları
Uluslararası Saat Farkı
Ölçü Değerleri
Vize
Gümrük
Konsolosluklar
 
 
Bu sayfada bulunan bilgiler, yazılar, fotoğraflar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ile koruma altına alınmıştır. Lanse Tanıtım ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd.Şti.'den önceden yazılı muvafakat alınmaksızın, iş bu web sayfasındaki bilgi ve fotoğrafların kullanılması, ya da bilgilerin kısmen ya da tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, yayınlanması, yayımlanması yasaktır.