Ana Sayfa / UNESCO Dünya Mirası

 
UNESCO Dünya Mirası

 

 

 

Dünya Mirası Listesi Nedir?

İnsanoğlu tarih sahnesine çıktığından bu yana yaşadığı alanları değerli kılmış ve kültürünü gelecek nesillere taşıyacak şaheserler bırakmıştır. Tüm insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen değerleri ortak bir geçmiş olarak benimsemek, tanıtmak ve gelecek nesillere bu mirası aktarmak için UNESCO 1972 yılında Paris'te toplanan 16. Genel Konferansında "Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme"yi kabul etmiştir. Türkiye, bu sözleşmeyi 23 Mayıs 1982 tarihinde onaylamıştır.Dünya Mirası Listesi, UNESCO'ya bağlı Dünya Mirasları Komitesi tarafından belirlenen ve bulundukları ülkenin devleti tarafından korunması garanti edilen, tüm dünya için önemli bir değer taşıdığı kabul edilen doğal ve kültürel varlıkların yer aldığı bir listedir. Tüm insanlığın ortak geçmişini oluşturan değerlerin korunmasında uluslararası işbirliğini mümkün kılmayı amaçlayan UNESCO, kültürel ve doğal kriterleri ile özgün olan varlıkları değerlendirmektedir.

2008 yılı sonu itibariyle Dünya genelinde Dünya Miras Listesine kayıtlı 878 kültürel ya da doğal varlık bulunmaktadır. Bunların 679 tanesi kültürel/arkeolojik sit, 174 tanesi doğal sittir. 25 tanesi ise karma (kültürel/doğal) sittir.
Türkiye UNESCO Dünya Mirası Listesinde 10 alan ile yer almakta ve 26 alanıyla da adaylığını devam ettirmektedir.

 
 
İstanbul Tarihi Alanları

Üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul'un tarihi alanları, 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmıştır.2.500 yılı aşan bir tarihe sahip olan İstanbul, üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı bir yarımada üzerinde yer alır. İstanbul Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları olmak üzere 3 dünya İmparatorluğuna başkent olmuştur.1600 yılı aşan bir süre boyunca 120'den fazla İmparator ve sultan burada hüküm sürmüştür. İstanbul, dünyada bu...

 
Safranbolu / Karabük

Camileri, çarşısı, mahalleleri, sokakları, özgün evleri ile geçmişin hikayelerini günümüze taşıyan özgün bir Anadolu Kenti olan Safranbolu 1994 yılında kentsel mimari özelliği ile UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yerini almıştır. Şehir eski çağlarda Homeros'un İlyada destanında geçen Paflagonya bölgesinde yer almaktadır ve bilinen tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar gider. Bölgede sırası ile Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Helenistik Krallıklar (Pondlar), Romalılar, Selçuklular, Çobanoğulları...

 
Hattuşaş / Çorum

Hitit İmparatorluğu'nun milattan önce 17 ile 13.'üncü yüzyıllar arasında başkent olan Hattuşaş, Çorum'un 82 kilometre güneybatısındaki Boğazköy'de kurulmuştur. Hattuşaş Antik Kenti UNESCO tarafından 1986 yılında Dünya Mirasları listesine eklenmiştir.
Hattuşaş sözcüğü Hatti insanlarının verdiği orijinal ad olan Hattus'tan gelmiştir. Hitit İmparatoru I. Hattuşili'nin ismi devletin başkentinden gelmektedir ve anlamı "Hattuşaş'lı Adam"dır.

 
Göreme Milli Parkı / Nevşehir

1985'de UNESCO Dünya Miras Listesine, doğal ve kültürel varlık olarak dahil olan Kapadokya Nevşehir II merkezine 14 km uzaklıkta bulunan Avanos ve Ürgüp İlçeleri arasındaki 40 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

Kapadokya'da Hıristiyanlık tarihine ışık tutan en önemli eserler, kayalara oyulmuş kiliselerdir. Bölgede iki yüz elliden fazla kilise bulunmakta, her vadide kilise...

 
Ulu Cami ve Şifahanesi / Divriği - Sivas

UNESCO'nun Türkiye'de Dünya Mirası olarak kabul ettiği İlk mimari yapı olan Divriği Ulu Cami ve Şlfahanesl, 13. yy.da Mengüçlü Beyliğinden Ahmet Şah ve karısı Melike Turan tarafından yaptırılmıştır. Cami, şlfahane ve türbeden oluşan bu başyapıt 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır.

Mimarı Ahlatlı Hürrem Şah'ın elinde 1288'de şekil alan Divriği Ulu Cami...

 
Nemrut Dağı / Adıyaman

Kommagene kralı Antiokus'un mezarının da İçinde bulunduğu Nemrut Dağı,1987 yılında UNESCO Dünya Miras listesinde yerini almıştır.
Dünyanın en yüksek açıkhava müzesi olarak da adlandırılan Nemrut Dağı, yüksekliği on metreyi bulan büyüleyici heykelleriyle, metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle, Adıyaman ili Kahta ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kommagene krallığından kalma bir antik kenttir.

 
Xanthos Letoon / Antalya

MÖ 700-300 arasında yaşadıkları bilinen Llkyalıların başkenti olan Xanthos, antik çağda Llkya'nın en büyük İdari merkezi olarak bilinmektedir. Xanthos İle birlikte 1988 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras listesine dahil olan Letoon İse Antik dönemin en önemli dini merkezlerinden biridir.

Troya savaşlarında Prens Hektor'a yazdığı şiir ile cesaret veren Sarpedo'nun...

 
Hierapolis / Pamukkale - Denizli

Doğunun antik kentlerinden biri olan kutsal kent Frigya Hierapolisi UNESCO Dünya Mirası Listesine 1988 yılında girmiştir.
Hierapolis'in gizemini dünyaya yayan efsaneye göre, çirkinliğinden bıkan çoban kızı, canına kıymak için kendini sulara atar ve Hierapolis'in sularında güzeller güzeli bir kıza dönüşür.

 
Truva Antik Şehri - Çanakkale

Homeros'un İlyada destanında yer alan Truva savaşının yapıldığı yer olarak da bilinen Truva antik kenti UNESCO Dünya Miras Listesine 1998 yılında girmiştir.
4000 yıllık tarihi geçmişi İle dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından biri olan kent, Antik Ida Dağı'nın eteklerinde, Çanakkale il sınırları İçinde yer almaktadır. Truva'nın adı ilk olarak Homeros'un İlyada destanında Truva savaşının yapıldığı antik kent olarak geçmiştir.

 
Selimiye Cami - Edirne

Mimar Sinan'ın 80 yaşında yaptığı ve "ustalık eserim" dediği anıtsal yapı Osmanlı-Türk sanatının ve dünya Mimarlık tarihinin baş yapıtlarındandır. Yapının mülkiyeti Sultan Selim Vakfındadır. Edirne-Merkez Yeni Mahallededir.

Edirne'nin ve Osmanlı İmparatorluğu'nun simgesi olan cami,kentin merkezinde, eskiden Sarıbayır ve Kavak Meydanı denilen yerdedir.Burada daha önce...

 
 
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde Türkiye

1) Efes (1994)
2) Karain Mağarası (1994)
3) Sümela Meryem Ana Manastırı (2000)
4) Alahan Manastırı (2000)
5) Aya Nikola Kilisesi (2000)
6) Harran ve Şanlıurfa (2000)
7) Ahlat Mezartaşları, Van Urartu ve Osmanlı Kaleleri (2000)
8) Diyarbakır Kalesi ve Surları (2000)
9) Denizli'den Doğubeyazıt'a Selçuklu Kervansarayları (2000)
10) Konya, Selçuklu Uygarlığı Başkenti (2000)
11) Alanya Kalesi ve Tersanesi (2000)
12) Mardin Kültürel Peyzaj (2000)
13) Bursa ve Cumalıkızık, Erken Osmanlı Kentsel ve Kırsal Yerleşim Yerleri (2000)
14) Aziz Pavlos (St. Paul) Kilisesi, Kuyusu ve Çevrelerindeki Tarihi Mahalleler (2000)
15) İshak Paşa Sarayı (2000)
16) Kekova, Kaş (2000)
17) Güllük Dağı - Termessos Milli Parkı (2000)
18) Afrodisyas Arkeolojik Ören Yeri (2009)
19) Likya Uygarlığı Antik Kentleri (2009)
20) Sagalassos Arkeolojik Ören Yeri (2009)
21) Çatalhöyük Neolotik Ören Yeri (2009)
22) Perge Arkeolojik Ören Yeri (2009)
23) Beyşehir, Eşrefoğlu Camii, Konya (2011)
24) Hatay, St. Pierre Kilisesi (2011)
25) Bergama-İzmir (2011)
26) Göbeklitepe Arkeolojik Alan, Şanlıurfa (2011)
 
 

Ana Sayfa  -  İletişim  -  Yasal Uyarı

 
Türkiye Rehberi
Anadolu'da İlk Yerleşimler
Medeniyetler
Antik Kentler
Müzeler
UNESCO Dünya Mirası Listesi
Milli Parklar
Geleneksel Mutfak
Gezi Rehberi
Karadeniz Bölgesi
Marmara Bölgesi
Ege Bölgesi
Akdeniz Bölgesi
İç Anadolu Bölgesi
Doğu Anadolu Bölgesi
Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Turizm

Turizm Çeşitliliği
Turizm Fuarları
Festival ve Etkinlikler
 
 
 
 

Pratik Bilgiler

Acil Telefonlar - İl Kodları
Ülke Telefon Kodları
Uluslararası Saat Farkı
Ölçü Değerleri
Vize
Gümrük
Konsolosluklar
 
 
Bu sayfada bulunan bilgiler, yazılar, fotoğraflar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ile koruma altına alınmıştır. Lanse Tanıtım ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd.Şti.'den önceden yazılı muvafakat alınmaksızın, iş bu web sayfasındaki bilgi ve fotoğrafların kullanılması, ya da bilgilerin kısmen ya da tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, yayınlanması, yayımlanması yasaktır.